Halloween (31.10.)

Jak vznikl Halloween?

Vzpomínku na zesnulé symbolizuje světlo. Na Dušičky zapalujeme svíčky na hřbitovech, abychom si připomenuli ty, kteří už s námi nejsou.

Také tak je tomu na Halloween, kdy vyřezáváme dýně a do nich vkládáme svíčky.

Tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Do dýní nebo řepy se vyřezávaly strašidelné obličeje, které se poslední říjnový den dávaly se zapálenou svíčkou na okenní římsy. Dělalo se to proto, aby se od domu během následující noci Všech svatých odehnalo všecho zlé - umrlce, duchy všech zemřelých.  Kvůli tomu se také převlékalo do strašidelných kostýmu a za dveře se dávaly sladkosti.

 

Jak Jack přelstil ďábla (pověst):

K dýním symbolizující Halloween se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, který přelstil ďábla tím, že ho přemluvil, aby vylezl do větví jabloně. Poté rychle vyryl do kmene jabloně znamení kříže. Kvůli tomu ďábel nemohl slézt.  Jackovi pak už jen stačilo, aby lapenému čertisku velkoryse nabídl, že mu pomůže na zem - pokud se on, pozemský hříšník, nedostane do pekla. Jenže, když pak Jack umřel, v nebi ho nechtěli. Měl příliš hříchů. Ovšem nepustili ho ani do pekla. Jednak čertovský slib je čertovský slib a potom - ďábel si dobře pamatoval, jak ho šprýmař podvedl.

Od té doby Jackova duše bloudí po světě a temnotu si ozařuje jediným žhavým uhlíkem, který mu ďábel ponechal. Aby uhlík déle vydržel, vkládá si ho Jack do svícnu - vydlabané dýně.